+421 903 725 458 ·   +421 2 6542 4300 ·   

ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

DÁNSKO

Dánsko

Dánske kráľovstvo patrí k škandinávskym krajinám, aj keď sa nachádza na severe Európskej pevniny a nie je súčasťou Škandinávskeho polostrova. Susedí na juhu z Nemeckom a inak ho obmýva Baltické a Severné more. Najväčšia časť Dánska sa nachádza na Jutskom polostrove (Jylland) a potom na ostatných väčších a menších ostrovoch. Dánsko je konštitučnou monarchiou s parlamentným systémom vlády. Má ústrednú vládu a 98 lokálnych vládnych inštitúcií podľa rozdelenia Dánska. Hlavným mestom a sídlom monarchu je Kodaň (Copenhagen) mesto známe Tivoli parkom, palácom Amelienborg a hlavne soškou „Malá morská panna“, ktorá je symbolom mesta. Druhým najväčším mestom je Aarhus – najstaršie dánske mesto založené v časoch Vikingov s najväčšou katedrálou v severnej Európe.

V rokoch 2006-2008 rôzne prieskumy označili Dánsko za „najšťastnejšie miesto na zemi“ na základe úrovne zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a vzdelania. V roku 2008 prieskum s „globálnym mierovým indexom“ zaradilo Dánsko na druhé miesto za Islandom ako najmierumilovnejšia krajina a Kodaň za mesto, kde sa žije najlepšie na svete podľa magazínu „Monocle“.

Dánčina je príbuzný jazyk so švédčinou a nórčinou, keďže tieto krajiny sú veľmi úzko späté spoločnou dlhou históriou a kultúrou. Ak sa naučíte dánsky, budete trochu rozumieť aj ďalším dvom jazykom. Väčšina obyvateľstva patrí k luteránskej cirkvi. V krajine žije asi 9% cudzincov, z čoho tvoria príslušníci iných škandinávskych štátov väčšinu.

Počasie v Dánsku býva príjemné, aj keď je tam dosť veterno po celý rok. Letné teploty sa pohybujú okolo 20°C a v zime je to okolo nuly. V priemere tam prší 170 dní v roku. V takom horšom počasí sa dobre čítajú aj rozprávky Hansa Christiana Andersena, ktorý sa narodil a žil v Dánsku.

Strava je tu podobná ako v ostatných severských krajinách. Často sa tu konzumujú ryby, ale aj ich veľmi obľúbené mäsové fašírky – frikadeller. Mimoriadne chutné a obľúbené sú aj údené makrely, haringy a úhory s marinádami a typickým žitným chlebom. Študenti, ktorí sa rozhodnú ísť do Dánska si všetky tieto špeciality vyskúšajú a tvrdia, že sú skutočne delikatesné.

 

Školský systém

Dánsky školský systém začína základnou školou, pokračuje strednou školou s možnosťami ďalšieho vyššieho štúdia. Povinná školská dochádzka „Folkeskole“ je 9 až 10 rokov. Až 86% študentov pokračuje v štúdiu na stredných školách a 41% pokračuje v štúdiách na vysokých školách. Školstvo je bezplatné. Maturitné vysvedčenie možno získať na niekoľkých druhov škôl :

  • Gymnázium – akademicky orientovaná stredná škola
  • HF – Vyššia prípravná škola (je podobná ako gymnázium len o rok kratšia)
  • HTX – škola matematicky a rôzne technicky orientovaná
  • HHX – škola orientovaná na obchod a iné ekonomické vedy

Vyučovanie je na školách denne od pondelka do piatku od 8:00 do 15:00 hod. Počas školského roku je niekoľko kratších prázdnin – v októbri, na Vianoce a Nový rok, jarné prázdniny a na Veľkú noc. Počas prázdnin zahraniční študenti zostávajú u svojich hosťovských rodín.

 

Všetky predmety (okrem angličtiny) sú vyučované v dánskom jazyku. Nemčina alebo španielčina sú ďalšie voliteľné jazyky. V Dánsku však všetci hovoria po anglicky, takže študenti môžu počítať s pomocou spolužiakov aj učiteľa. Zahraniční študenti v Dánsku by mali navštevovať aj extra hodiny dánčiny.

 

Program A

Štátne školy bez možnosti výberu

ZOBRAZIŤ KURZY

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 24. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy v USA, Veľkej Británii, Írsku a Španielsku

+421 907 725 459

Mgr. Vladimíra Nociarová

Stredné školy v Kanade, Európe, Austrálii a na Novom Zélande

+421 948 725 459

Mgr. Mária Šprtová

Jazykové pobyty pre deti, mládež a dospelých

+421 903 725 458

Mgr. Linda Opremčáková

Aktuálne na MD 🙂

Blanka Šipkovská

Ekonomické oddelenie a fakturácia

+421 907 725 454

CODY

Náš ochotný recepčný 🙂

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM