+421 903 725 458 ·   +421 2 6542 4300 ·   

ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

NÓRSKO

Holandsko

Názov Holandsko je trošku zavádzajúci, nakoľko provincie severné a južné Holandsko v západnej časti krajiny sú len dve z celkových  dvanástich provincií. Holandsko je husto osídlené a geograficky nízko položené. Krajina je známa svojimi veternými mlynmi, drevákmi, tulipánmi, bicyklami a spoločenskou toleranciou. Jej liberálna politika si vyslúžila medzinárodnú pozornosť. V Holandsku má sídlo Medzinárodný súdny dvor a Medzinárodný trestný dvor.

 

V Holandsku je populárne porekadlo, ktoré hovorí „Konaj normálne, už to samo o sebe je dosť bláznivé.“ Toto porekadlo má v sebe kus pravdy. V skutočnosti to znamená, že by sa človek mal správať takým spôsobom, aby ostatní nepovažovali toto správanie za prehnané alebo iritujúce. Holanďania sú veľmi otvorení k cudzincom, preto by zahraniční študenti nemali mať problém nájsť si priateľov. Holandsko má čo ponúknuť: múzeá, historické pamiatky, staré mestá, a prirodzene veterné mlyny a tulipány. Systém verejnej dopravy (železničnej a autobusovej) je veľmi rozvinutý. Ale tiež sa tu nachádza cca 20 miliónov bicyklov. Bicykel je základným dopravným prostriedkom.

Národným jazykom je holandčina. Hovorí sa ním iba v Holandsku a v niektorých častiach Belgicka. Ak sa chceme naučiť tento jazyk, musíme sa veľmi usilovať.

 

Zimy sú mierne s teplotou zľahka nad 0°C a leta sú dosť chladné s teplotou okolo 20 °C. Bežne dosť prší.

Holanďania sú veľkí cestovatelia. Sú známi svojím horlivým prístupom robiť svetový biznis. Veľa Holanďanov hovorí niekoľkými jazykmi a prvá medzinárodná spoločnosť bola ustanovená v 17. storočí a volá sa VOC.

Holanďania mali množstvo kolónií, a dokonca, aj keď Kolumbus objavil Ameriku, prvé osídlenia patrili Holanďanom. New York sa najskôr volal New Amsterdam a veľa miest v New Yorku sa stále vzťahuje k holandskému dedičstvu. Holandsko je známe svojimi maliarmi (Rembrandt, Vermeer) a architektúrou.

V súčasnosti sú Holanďania stále medzinárodne orientovaní, ale sú tiež známi svojimi talentovanými športovcami či už je to futbal alebo korčulovanie. Veľa holandských futbalistov hrá v anglickej, španielskej alebo talianskej lige a národný tím patrí medzi najlepšie na svete.

 

Školský systém

 

V Holandsku existuje rad rôznych typov stredných škôl. Možnosti sú VMBO (prípravné stredné vzdelanie), HAVO (vyššie stredné vzdelanie) a VWO (preduniverzitné vzdelanie). Všetky typy stredoškolského vzdelávania sú pre deti od 12 rokov a vyššie a začínajú sa etapou základného stredného vzdelávania. To trvá zvyčajne 3 roky a zahŕňa široké osnovy pre všetkých žiakov. Tieto typy škôl sa odlišujú jeden od druhého pokiaľ ide o dĺžku kurzu a úroveň vzdelania. Výmenní študenti sú najčastejsie umiestňovaní v HAVO alebo VWO školách. Školy HAVO majú dĺžku 5 rokov a študenti sú umiestňovaní do 4. ročníka. Školy VWO trvajú 6 rokov a študenti sú umiestňovaní do 5. ročníka.

 

Rozhodnutie o zaradení do daného ročníka má konzultant alebo niekto z administratívy. Študenti sú však vždy umiestňovaní do ročníkov primerane svojmu veku a vedomostiam.

Výmenní študenti by mali byť pripravení investovať svoj čas do domácej prípravy. Úroveň vzdelávania vo VWO je zvyčajne vyššia než tá, na ktorú je študent zvyknutý doma. Toto, v kombinácii so štúdiom v holandčine, je skutočná výzva. Učitelia očakávajú, že sa výmenní študenti naučia holandčinu rýchlo. Neprekladajú študijné materiály ani do angličtiny ani do ďalšieho jazyka.

 

V HAVO a VWO sú typickými predmetmi holandčina, angličtina, ďalší svetový jazyk (buď nemčina alebo francúzština), matematika, ekonómia, fyzika, dejepis, biológia, chémia, geografia, telesná výchova, umenie a nezávislé študijné hodiny. Školský týžden trvá od pondelka do piatka, zvyčajne má 30 až 35 hodín, každá z nich trvá 50 minút. Dĺžka každého dňa sa môže meniť, záleží na rozvrhu hodín. Neočakáva sa, že zahraniční študenti sa aktívne zapájajú na začiatku na jednotlivých hodinách, ale očakáva sa, že študenti hodiny navštevujú. To im pomáha nielen poznať ostatných v triede, ale tiež sa dostávajú do prostredia, kde sa hovorí iba holandsky. Učitelia očakávajú, že sa študenti budú usilovať hovoriť holandským jazykom.

Program A

ZOBRAZIŤ KURZY

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 24. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy v USA, Veľkej Británii, Írsku a Španielsku

+421 907 725 459

Mgr. Vladimíra Nociarová

Stredné školy v Kanade, Európe, Austrálii a na Novom Zélande

+421 948 725 459

Mgr. Mária Šprtová

Jazykové pobyty pre deti, mládež a dospelých

+421 903 725 458

Mgr. Linda Opremčáková

Aktuálne na MD 🙂

Blanka Šipkovská

Ekonomické oddelenie a fakturácia

+421 907 725 454

CODY

Náš ochotný recepčný 🙂

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM