+421 903 725 458 ·   +421 2 6542 4300 ·   

ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

NÓRSKO

Nórsko

Nórsko je krajina s konštitučnou monarchiou na severe Európy v západnej časti Škandinávskeho polostrova. Vyznačuje sa hlbokými modrými fjordmi a vysokými horami. Nóri sú považovaní za veľmi priateľských ľudí so zmyslom pre humor.

Nórsko je známe ako krajina „polnočného slnka“, losov, sobov a hrubých, ručne pletených svetrov s tradičnými typicky nórskymi vzormi, zvaných „lusekofter“. Teplé oblečenie je tu veľmi potrebné, lebo väčšia časť krajiny  sa nachádza za polárnym kruhom. V letných mesiacoch tu slnko nikdy nezapadne, ale v decembri  je tma po celý deň. Nórsko hraničí so Švédskom, Fínskom a Ruskom. Jeho názov v preklade znamená „cesta na sever“. Tejto krajine dominujú hory, more a hlboké fjordy s hĺbkou až do 1 000 metrov. Hlavným mestom je Oslo nachádzajúce sa na juhu, kde žije aj väčšina 4,7 miliónovej populácie Nórska.

 

Školský systém

V Nórsku sa začína povinná školská dochádzka vo veku 6 rokov a trvá 13 rokov. Školský rok sa delí na semestre od augusta do decembra a od januára do júna. Stredná škola (high school) je trojročná a pripravuje študentov na ďalšie štúdium. Na školách sú povinné predmety ako matematika, história Nórska, angličtina, sociálne vedy, ale aj mnoho výberových predmetov, ktoré si študenti vyberajú podľa svojho záujmu a budúceho zamerania.

Vzťahy medzi pedagógmi a študentmi sú veľmi priateľské a neformálne. Maturanti sa nazývajú „russ“ a počas celého roka majú na sebe typické farebné oblečenie. Zúčastňujú sa rôznych aktivít a je to pre nich rok plný veľkej radosti a osláv, napriek tomu, že sa pripravujú na záverečné skúšky. Stupnica známok  je od 1 do 6, kde šestka je najlepšia známka. Vyučovanie sa začína medzi 8:00 – 9:00 a končí poobede medzi 13:00 – 16:00.  Všetky školy majú vo svojom rozvrhu aj telesnú výchovu, ale skutočné športovanie si musia zahraniční študenti organizovať sami alebo s hosťovskou rodinou.  Transport do školy môže byť rôzny. Niektoré školy preplácajú študentom autobusové lístky a pod. Aj keď sú v školách školské jedálne (kantíny), kde si môžu študenti kúpiť obed, väčšina študentov si obed nosí vo forme balíčka z domu. Nórske školy prijímajú zahraničných študentov pomerne ťažko, takže sa treba  prihlásiť v predstihu. Ak budete mať to šťastie, že vás  škola  príjme, mali by ste byť vďační a podľa toho sa aj správať.

Hoci nórske školy nevyžadujú znalosť nórskeho jazyka, je lepšie, ak už s určitou znalosťou tohto jazyka do krajiny prídete. Štúdium nórčiny ešte vo svojej domovskej krajine pred príchodom do Nórska vám veľmi uľahčí situáciu v škole, a samozrejme, aj pri hľadaní nových priateľov.

Program A

Štátne školy bez možnosti výberu

ZOBRAZIŤ KURZY

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 24. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy v USA, Veľkej Británii, Írsku a Španielsku

+421 907 725 459

Mgr. Vladimíra Nociarová

Stredné školy v Kanade, Európe, Austrálii a na Novom Zélande

+421 948 725 459

Mgr. Mária Šprtová

Jazykové pobyty pre deti, mládež a dospelých

+421 903 725 458

Mgr. Linda Opremčáková

Aktuálne na MD 🙂

Blanka Šipkovská

Ekonomické oddelenie a fakturácia

+421 907 725 454

CODY

Náš ochotný recepčný 🙂

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM