+421 903 725 458 ·   +421 2 6542 4300 ·   

ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

ŠVÉDSKO

Švédsko

Švédsko je nádherná krajina s prekrásnou prírodou, jazerami a pobrežím. Je to krajina, kde sa narodila Astrid Lingren aj ABBA. Ak budete mať šťastie, môžete stretnúť švédskeho kráľa, alebo aspoň kráľa lesov – losa. Krajina má neuveriteľne dlhú históriu, ktorá začína v období konca doby ľadovej. Ľudia žili na týchto miestach už pred 10.000 rokmi. Rozloha Švédska je pomerne veľká, ale žije tu len 9 miliónov ľudí. Až 80% z nich žije v južnej časti krajiny. Najväčšie mestá sú hlavné mesto Stockholm, ďalej Göteborg a Malmö.

 

Švédsko je škandinávska krajina na severe Európy. Ľudia majú predstavu, že je to krajina s množstvom snehu, polárnymi medveďmi a mrazom počas celého roka, ale nie je to pravda. Švédsko má príjemnú klímu s teplotou vyššou ako na iných miestach s rovnakou polohou na zemeguli. Samozrejme, severná časť je chladnejšia a v zime je tu množstvo snehu, preto je ideálnym miestom pre milovníkov zimných športov. V lete sa teplota vo Švédsku pohybuje okolo 20° C na juhu a v strede krajiny.

 

Carl Linnaeus, zakladateľ botaniky, sa narodil v tejto romantickej krajine a skúmal jej prekrásnu flóru. Príroda je tu predurčená svojou krásou na prechádzky, bicyklovanie, na pobyt vo voľnej prírode. Severná časť krajiny je Laponsko s divokou prírodou, lesami, vysokými horami a svetoznámym ľadovým hotelom Jukkasjärvi.

 

Švédsko je konštitučnou monarchiou. Panovník kráľ Carl XVI. Gustaf a kráľovná Silvia so svojimi troma deťmi sa v krajine tešia veľkej obľube. Sociálni demokrati majú veľmi významné postavenie, čo sa odzrkadľuje na pomeroch v krajine, kde rovnoprávnosť mužov a žien dosiahla, najvyšší stupeň vo svete.

 

Švédi majú veľmi dobré školstvo. Vzdelanosť je tu všeobecne veľmi vysoká. V poslednom období väčšia migrácia obyvateľstva vytvára multikulturálnu spoločnosť. Zo Švédska pochádza niekoľko svetových vynálezov ako napr. dynamit, guľôčkové ložisko, Tetra Pak a pod. Švédsko je známe svojimi svetovo uznávanými spoločnosťami ako VOLVO, SAAB, Ericsson, IKEA a pod.

 

Švédi sú veľmi zdravý národ, ktorý veľa športuje v rôznych oblastiach a priniesol svetu mnoho zvučných mien z tejto oblasti ako Björn Borg, Carolina Klüft, Annika Sörenstam a pod. Niekoľko generácií vo svete obdivuje hudobné ikony akými sú ABBA, Robyn the Cardigans, alebo Roxette.

 

Školský systém

Verejný školský systém vo Švédsku je bezplatný a povinný pre mládež od 7-16 rokov. 9 ročná školská dochádzka je povinná pre každého. Ďalšie ročníky strednej školy (High School) sú výberové, ale väčšina obyvateľstva pokračuje v štúdiu do maturity. Vyučovanie je denne od pondelka do piatku od 8:00 hodiny rannej a končí okolo 15:00 poobede. Mnoho škôl má flexibilný rozvrh hodín, kde študenti študujú v skupinkách alebo pracujú na rôznych projektoch. Školský rok sa delí na semestre od polovice augusta do decembra a od januára do polovice júna. Študenti stredných škôl majú veľa možností výberu zamerania svojho štúdia napr. na ekonomiku, sociálne alebo prírodné vedy, umenie a mnoho ďalších. Povinné predmety na všetkých školách sú matematika, angličtina, švédčina, umenie, prírodné a sociálne vedy, náboženstvo a telesná výchova. Podľa zamerania škôl sú jednotlivé povinné predmety vyučované v rozšírenejších hodinách a do väčšej hĺbky. Pre zahraničných študentov, ktorí majú záujem študovať rok na švédskej strednej škole je dôležité, že sa nevyžaduje znalosť švédčtiny, len dobrá úroveň angličtiny.

 

Transport do školy je veľmi rôznorodý. Buď školskými autobusmi alebo bežnou mestskou hromadnou dopravou, pri menších vzdialenostiach aj bicyklami a pod. Obedy v školských jedálňach sú pre domácich študentov zdarma. Vo väčšine škôl to platí aj pre hosťovských zahraničných študentov.

 

Švédski tínedžeri vám môžu pripadať trochu plachí a zaskočení, avšak ak urobíte prvý krok, veľmi skoro zistíte, že sú veľmi priateľskí, otvorení a vzťah s nimi sa veľmi rýchlo rozvinie.

Program A

Štátne školy bez možnosti výberu

ZOBRAZIŤ KURZY

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 24. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy v USA, Veľkej Británii, Írsku a Španielsku

+421 907 725 459

Mgr. Vladimíra Nociarová

Stredné školy v Kanade, Európe, Austrálii a na Novom Zélande

+421 948 725 459

Mgr. Mária Šprtová

Jazykové pobyty pre deti, mládež a dospelých

+421 903 725 458

Mgr. Linda Opremčáková

Aktuálne na MD 🙂

Blanka Šipkovská

Ekonomické oddelenie a fakturácia

+421 907 725 454

CODY

Náš ochotný recepčný 🙂

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM