+421 903 725 459 ·   +421 2 6542 4300 ·   

Program A - Štátne školy bez možnosti výberu krajiny

Škandinávia

Škandináviu tvoria: Dánsko, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Island a Faerské ostrovy.

Región Škandinávia je pomenovaný podľa Škandinávskeho polostrova, ktorého súčasťou je Nórsko a Švédsko. Zvyčajne sa k nemu priraďuje Dánsko, Fínsko,  Island a Faerské ostrovy, ktoré sú s prvými dvoma zviazane aj kultúrou aj jazykom.
Dánčina, švédčina, nórčina a islandčina majú spoločný základ, fínčina sa od nich dosť odlišuje, podobne ako jazyk Laponcov, národa žijúceho na krajnom severe

Vďaka svojej polohe majú škandinvánske štáty dlhé zimy, bohaté na sneh. Na severe Islandu a na najsevernejšej časti Fínska, Nórska a Švédska v blízkosti severnej polárnej kružnice koncom júna slnko 24hodín nezapadá a koncom decembra je takmer po celý deň tma.

Zo severnej Európy vybiehajú dva polostrovy v tvare rozovretých čeľustí. Väčší z nich vybieha od severného polárneho kruhu a patrí Švédsku a Nórsku. Je hornatý, rozčlenený hlbokými morskými zálivmi – fjordmi.  Menší sa rozprestiera na sever od Nemecka.

Región je bohatý na prírodné zdroje: drevo, železnú rudu, ropu, zemný plyn, ktoré sa ťažia v Severnom mori.

D&D Team ponúka stredoškolské pobyty  v Dánsku, Nórsku a Švédsku. Všetky tri krajiny sú konštitučnými monarchiami.

 

Dánske kráľovstvo patrí k škandinávskym krajinám, aj keď sa nachádza na severe Európskej pevniny a nie je súčasťou Škandinávskeho polostrova.  Susedí na juhu s Nemeckom a inak ho obmýva Baltické a Severné more. Najväčšia časť Dánska sa nachádza na Judskom polostrove (Jylland) a potom na ostatných väčších a menších ostrovoch.

Má ústrednú vládu a 98 lokálnych vládnych inštitúcií podľa rozdelenia Dánska. Hlavným mestom a sídlom monarchu je Kodaň (Copenhagen), mesto známe Tivoli parkom, palácom  Amelienborg a hlavne soškou „Malá morská panna“, ktorá je symbolom mesta. Druhým najväčším mestom je Aarhus – najstaršie dánske mesto založené v časoch Vikingov s najväčšou katedrálou v severnej Európe.

V rokoch 2006-2008 rôzne prieskumy označili Dánsko za „najšťastnejšie miesto na zemi“ na základe úrovne zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a vzdelania. V roku 2008 prieskum s „globálnym mierovým indexom“ zaradilo Dánsko na druhé miesto za Islandom ako najmierumilovnejšia krajina a Kodaň za mesto, kde sa žije najlepšie na svete podľa magazínu „Monocle“.

Dánčina je príbuzný jazyk so švédčinou a nórčinou, keďže tieto krajiny sú veľmi úzko späté spoločnou dlhou históriou a kultúrou. Ak sa naučíte dánsky, budete trochu rozumieť aj ďalším dvom jazykom. Väčšina obyvateľstva patrí k luteránskej cirkvi. V krajine žije asi 9% cudzincov, z čoho tvoria príslušníci iných škandinávskych štátov väčšinu.

Počasie v Dánsku býva príjemné, aj keď je tam dosť veterno po celý rok. Letné teploty sa pohybujú okolo 20°C a v zime je to okolo nuly. V priemere tam prší 170 dní v roku. V horšom počasí sa aspoň lepšie čítajú rozprávky Hansa Christiana Andersena, ktorý sa narodil a žil v Dánsku.

 

Nórske kráľovstvo sa rozprestiera na severe Európy v západnej časti Škandinávskeho polostrova. Je to prekrásna krajiny s hlbokými modrými fjordmi a vysokými horami. Nóri sú považovaní za veľmi priateľských ľudí s veľkým zmyslom pre humor.

Nórsko je známe ako krajina „polnočného slnka“. Je to krajina losov a sobov, krajinou „lusekofter“ – hrubých ručne pletených svetrov s tradičnými typicky nórskymi vzormi. Teplé oblečenie je veľmi potrebné, lebo väčšia časť krajiny  sa nachádza za polárnym kruhom. V letných mesiacoch slnko nikdy nezapadne, ale v decembri  je tma po celý deň. Názov tejto krajiny v preklade znamená „cesta na sever“. Nórsko hraničí so Švédskom, Fínskom a Ruskom. Tejto krajine dominujú hory a more s hlbokými fjordmi až do 1 000m. Hlavným mestom je Oslo na juhu krajiny, kde žije aj väčšina 4,7 miliónovej populácie Nórska.

 

Švédske kráľovstvo je nádherná krajina s prekrásnou prírodou, jazerami a pobrežím. Ak budete mať šťastie, môžete stretnúť švédskeho kráľa, alebo aspoň kráľa lesov – losa. Krajina má neuveriteľne dlhú históriu, ktorá začína v období konca doby ľadovej. Ľudia žili na týchto miestach už pred 10.000 rokmi. Rozloha Švédska je pomerne veľká, ale žije tu len 9 miliónov ľudí. Až 80% z nich žije v južnej časti krajiny. Najväčšie mestá sú hlavné mesto Stockholm, ďalej Göteborg a Malmö.

O Švédsku majú  ľudia predstavu, že je to krajina s množstvom snehu, polárnymi medveďmi a mrazom počas celého roka, ale nie je to pravda. Švédsko má príjemnú klímu s teplotou vyššou ako na iných miestach s rovnakou polohou na zemeguli. Samozrejme, severná časť je chladnejšia a v zime je tu množstvo snehu, preto je ideálnym miestom pre milovníkov zimných športov. V lete sa teplota vo Švédsku pohybuje okolo 20° C na juhu a v strede krajiny.

Carl Linnaeus, zakladateľ  botaniky, sa narodil v tejto romantickej krajine a skúmal  jej prekrásnu  flóru. Príroda je tu predurčená svojou krásou na prechádzky, bicyklovanie, na pobyt vo voľnej prírode.  Severná časť krajiny je Laponsko s divokou prírodou, lesami, vysokými horami a svetoznámym ľadovým hotelom Jukkasjärvi.

Švédi majú veľmi dobré školstvo. Vzdelanosť je tu všeobecne veľmi vysoká. V poslednom období väčšia migrácia obyvateľstva vytvára multikulturálnu spoločnosť. Zo Švédska pochádza niekoľko svetových vynálezov ako napr. dynamit, guľôčkové ložisko, Tetra Pak a pod.  Krajina je známe svojimi svetovo uznávanými spoločnosťami ako VOLVO, SAAB, Ericsson, IKEA a pod.

Švédi sú veľmi zdravý národ, ktorý veľa športuje. Priniesol svetu mnoho športovo zvučných mien z tejto oblasti ako Björn Borg, Carolina Klüft, Annika Sörenstam a pod. Avšak nielen športových, ale aj hudobných ikon akými sú ABBA, Robyn the Cardigans, alebo Roxette a tiež predstavitelia svetovej literatúry, napr. Astrid Lingren.

Ubytovanie – hosťovská rodina

 

Všetky hosťovské rodiny sú dobrovoľnícke, a keď si zoberú zahraničného študenta, tak sa veľmi snažia postarať sa o neho čo najlepšie a prezentovať mu ich spôsob života a zvyklosti krajiny. Hosťovské rodiny žijú po celom území Fínska väčšinou v rodinných domoch. Veľmi často majú letné chaty na vidieku.

 

Zahraniční študenti sa stávajú členmi rodiny so všetkými výhodami, ale aj povinnosťami, aké majú domáce deti. Večierky nebývajú veľmi striktné a mládež má pomerne veľkú voľnosť, ale s tým súvisiacu zodpovednosť. Rodičia veria svojim deťom, ale musia vedieť o ich programe a návrate domov podľa sľubu. Rodiny väčšinou spolu večerajú, trávia večery spoločnými aktivitami a svojimi koníčkami. Rodiny trávia podľa možnosti veľa času vonku rôznymi aktivitami, ktoré sa samozrejme odlišujú v rámci rôznych ročných období. Väčšina rodín je „klasická“ s rodičmi a v priemere s 1-3 deťmi, ale rozvodmi dochádza stále k väčšiemu počtu neúplných rodín. Povinnosti v rodine nie sú prísne oddelené. Obaja rodičia pracujú a tak sa spoločne podieľajú na domácich prácach, kde svoje povinnosti majú aj deti a také povinnosti bude mať aj zahraničný študent. Vzťahy vo fínskych rodinách sú poväčšine veľmi priame a otvorené s vysokou dávkou lojality a zodpovednosti. Sľuby a dohody sú brané veľmi vážne, čo sa vyžaduje aj od zahraničných študentov.

Väčšina Fínov miluje rôzne športy a aktivity mimo domovov. V lete trávia veľa času na svojich chatách pri jazerách plávaním, rybárčením a saunovaním. Veľmi populárne je bicyklovanie, jogging, vodné športy a národná hra „pesäpallo“ čo je fínska obdoba baseballu. V zime sú to neodmysliteľné zimné športy pre ktoré majú ideálne podmienky. Rybárčenie na ľade, kúpanie sa v ľadovej vode sú stále populárnejšie. Avšak najpopulárnejší zimný šport je stále ľadový hokej. Zahraniční študenti by sa mali zúčastňovať každej príležitosti rodinného športovania, lebo školy vo väčšine prípadov veľa športových aktivít neorganizujú.

Lokálny koordinátor

Počas celého pobytu je študentom k dispozícii lokálny koordinátor, zabezpečujúci celkovú spokojnosť študenta.  Pomáha mu s adaptáciou, či s riešením vzniknutých problémov. Každý študent má všetky kontaktné informácie na svojho koordinátora a môže ho kontaktovať kedykoľvek, keď potrebuje pomôcť. Okrem lokálneho koordinátora môžu študenti s vážnejšími problémami kontaktovať D&D Team ako domácu agentúru.

Orientačný meeting

Ešte pred začiatkom programu sa študenti zúčastnia orientačného mítingu, ktorý im pomôže zorientovať sa v novom prostredí – dostanú informácie ako najlepšie zapadnúť do rodiny, ako si nájsť kamarátov, či zvládnuť školu.

Požiadavky:

 • vek 15 – 18 rokov
 • dobrá znalosť anglického jazyka
 • samostatnosť a schopnosť prispôsobiť sa
 • záujem naučiť sa jazyk vybranej krajiny
 • dobré študijné výsledky
 • dobré správanie
 • dobrý zdravotný stav

Vek: 15 – 18 rokov

Dĺžka pobytu

Termíny

Cena

semester

podľa výberu obdobia

 6 400,-EUR

školský rok

aug 2020- máj 2021

 7 175,-EUR

Kedy sa prihlásiť

 • nástup v auguste: do 31. marca
 • nástup v januári: do 15. októbra

V cene programu zahrnuté

 • registrácia a štúdium na strednej škole
 • umiestnenie v dobrovoľníckej hostiteľskej rodine, ktorá poskytuje ubytovanie a stravu
 • orientácia po príchode
 • zabezpečenie dopravy z letiska k hostiteľskej rodine
 • podpora a asistencia miestneho koordinátora
 • STS študentská karta, certifikát o absolvovaní pobytu
 • 24 hodinová telefonická podpora zo strany D&D Team

V cene programu nie je zahrnuté

 • medzinárodný aj vnútroštátny transport
 • obedy v školskej jedálni podľa určenia školy
 • zápisné a poplatky do mimoškolskej činnosti
 • poplatky pre mimoriadne skúšky a školské aktivity
 • očkovania, návštevy lekára
 • kompletné poistenie (možnosť poistenia cez partnera – cca 550,- EUR na rok)
 • miestna doprava
 • výlety organizované STS (do Helsínk, Petrohradu a Laponska)
 • vreckové
 • nenávratný manipulačný poplatok 100,- EUR

ZÍSKAJTE BEZPLATNÚ PONUKU  Program A

  ZOBRAZIŤ KURZ

  Program A1

  Škandinávia - Štátne školy bez možnosti výberu krajiny

  ZOBRAZIŤ KURZ

  D&D Team

  D&D Team, s.r.o
  Pod Rovnicami 37
  841 04 Bratislava
  +421 2 6542 4300

          

  NAPÍŠTE NÁM