+421 903 725 458 ·   +421 2 6542 4300 ·   

STREDNÁ ŠKOLA V ZAHRANIČÍ

Severské krajiny znovu v ponuke!

Fínsko

Fínska republika sa nachádza na severe Európy a susedí so Švédskom, Nórskom a Ruskom. Hlavným mestom sú Helsinki. Fínsko je asi najznámejšie svojou mierumilovnosťou, prekrásnou prírodouo s rozsiahlimi lesmi, ostrovmi a tisíckou jazier. Okrem týchto úžasných krás severskej prírody je Fínsko známe ako krajina s vysokou životnou úrovňou s rozvinutými technológiami a ekonomikou.
Fínsko je krajinou snehu a nekončiacich letných nocí. Slnko je počas letných mesiacov na oblohe skoro 24 hodín, príroda je krásne zelená a má neopakovateľnú atmosféru, ktorá sa na jeseň mení na nekonečnú paletu rôznych farieb a až v zime sa ponorí do nekonečného snehu.

Materinským jazykom obyvateľov je fínština. Fínsko je dvojjazyčnou krajinou, kde časť obyvateľstva má za materinský jazyk švédčinu. Fínsky jazyk je považovaný za veľmi ťažký – podobá sa na estónčinu a maďarčinu. Zahraniční študenti musia vynaložiť dosť námahy aby tento jazyk aspoň sčasti zvládli. Na severe krajiny v Laponsku obyvateľstvo používa svoj vlastný jazyk – Sami čo je lapončina.

Fíni sú veľmi priateľskí, všetci sa navzájom nezištne rešpektujú. Spočiatku sa môžu zdať ako zdržanliví, ale po lepšom spoznaní ich charakteru človek získa mnoho lojálnych priateľov so špeciálnym druhom fínskeho humoru.

Najznámejším Fínom je Santa Claus, ktorý žije v Laponskku už niekoľko storočí. čo sa týka fínskej kuchyne, tak tá je veľmi podobná iným severským krajinám, ale samozrajme majú aj svoje vlastné špeciality hlavne z lososa a sobieho mäsa.

Školský systém

Povinná školská dochádzka sa začína v 7.rokoch a trvá 9 rokov. Podokončení tejto dochádzky sa mladí ľudia ďalej pokračujú na v štúdiu na strednej škole buď so všeobecným zameraním alebo na odborných stredných školách.Absolventi stredných škôl končia štúdium maturitnou skúškou a potom majú možnosť pokračovať v štúdiu na univerzitách.

štúdium na strednej škole (tzv. High School – lukio) trvá 3 roky s možnosťou flexibilného rozvrhu výučby a tak niektorí študenti môžu zmaturovať už po dvoch rokoch a na druhej strane zase iní po štyroch rokoch.

Vyučovanie je od pondelka do puatku, začína sa medzi 08:00 a 10.00 ráno a končí medzi 14:00 a 16:00. Školské obedy sú vo fínskych školách zadarmo.

Školský rok sa začína v auguste a končí koncom mája a jerozdelený do 5 – 6 časových úsekov s dopredu stanovenými predmetmi. Každý jeden takýto úsek končí skúšobným (testovacím) týždňom na zopakovanie a testovanie vedomostí nadobudnutých v daných predmetoch.

Zahraničný študenti si môžu voľne vybryť predmety ktoré chcú v určitých časových úsekoch študovať. Zo začiatku je pobyt pre zahraničných študentov veľmi ťažký pre rečovú bariéru, ale dostávajú veľkú pomoc zo školy, učiteľov ako aj spolužiakov. Odporúča sa štúdium fínštiny aj mimo školy v jazykových kurzoch.

Viac info tu.

Nórsko

Nórsko je krajina s konštitučnou monarchiou na severe Európy na západnej časti Škandinávskeho polostrova. Hlavným mestom je Oslo.Je to prekrásna krajina s hlbokými modrými fjordmi a vysokými horami. Nóri sú považovaní za veľmi priateľských ľudí s veľkým zmyslom pre humor.
Nórsko je známa ako krajina „polnočného slnka“. Je to krajina losov a sobov, krajinou „lusekofter“ hrubých ručne pletených svetrov s tradičnými nórskymi vzormi. Teplé oblečenie je veľmi potrabné, lebo väčšia časť krajiny sa nachádza za polárnym kruhom. V letných mesiacoch slnko nikdy nezapadne, ale v decembri je tma po celý deň. Názov tejto krajiny v preklade znamená „cesta na sever“. Nórsko hraničí so Švédsko, Fínsko a Ruskom.Tejto krajine dominujú hory a more s hlbokými fjordmi až dpo 1000m.

Školský systém

V Nórsku sa začína povinná školská dochádzka vo veku 6 rokov a trvá 13 rokov. ŠKolský rok sa delí na semestre od augusta do decembra a od januára do júna.

Stredná škola ( High School) je 3.ročná a pripravuje študentov na ďalšie štúdium. na školách sú povinné predmety ako matamatika, nórska história, angličtina, sociálne vedy, ale aj mnoho výberových predmetov, ktoré si študenti vyberajú podľa svojho záujmu a budúceho zamerania.Maturanti sa nazývajú „russ“ a majú počas celého roka svoje typyické farebné oblečenie, zúčastňujú sa rôznych aktivít a je to pre nich rok plný radosti a osláv aj napriek tomu, že sa pripravujú na záverečné skúšky.

Stupnica známok je 1 – 6, kde 6 je najlepšia známka. Vyučovanie sa spravidla začína medzi 8 – 9 hodinou a končí sa medzi 13:00 – 16:00. Všetky školy majú vo svojom rozvrhu aj telesnú výchovu, ale skutočné športovanie si musia zahraniční študenti organizovať sami, alebo s hosťovskou rodinou. Aj keď sú na školách jedálne, väčšinaou si študenti nosia obed z domu. Aj keď nórske školy nevyžadulú znalosť nórštiny , je lepšie ak už s určitou znalosťou tohto jazyka do krajiny prídete.

Viac info tu.

Švédsko

Švédsko je nádherná krajina s prekrásnou prírodou, jazerami a pobrežím. Hlavným mestom je Štokholm. Je to krajina kde sa narodila Astrid Lingren aj ABBA. Ak budete mať šťastie môžete stretnúť švédskeho kráľa alebo aspoň kráľa lesov – losa. Krajina má neuveriteľnú históriu, ktorá začína v období konca doby ľadovej. Ľudia žili na týchto miestach už pred 10 000 rokmi. Rozloha krajiny je dosť veľká, ale žije tu iba 9 miliónov obyvateľov. Medz najväčšie mestá patrí okrem Štokholmu aj Gőteborg a Malmő.
Švédsko je škandinávska krajina na severe Európy. Ľudia majú predstavu, že je to krajina s množstvom snehu, polárnymi medveďmi a mrazom počas celého reka, avšak nie je to pravda. Má príjemmnú klímu s teplotou vyššou ako na iných miestach s rovnakou polohou. Samozrejme severná časť je chladnejšia a vzime s množstvom snehu. V lete sa teplota vo Švédsku pohybuje okolo 20 ºC na juhu a s strednej časti krajiny.

Švédsko ke konštitučnou monarchiou. Panovníkom krajiny je kráľ Carl Gustaf XVI. a kráľovná Silvia so svojimi troma deťmi sa tešia v krajine veľkej obľube. Z tejto krajiny pochádza niekoľko svetoznámych vynálezov ako napr. dynamit, guľôčkové ložisko, Tetra Pak atď.


Školský systém

Verejný školský systém vo švédsku je bezplatný a pvinný pre mládež vo veku od 7 – 16 rokov. 9 ročná školská dochádzka je povinná pre každého.Ďalšie ročníky strednej školy ( High School) sú výberové, ale väčšina obyvateľstva pokračuje v štúdiu do maturity. Vyučovanie je denne od pondelka do piatku od 08:00 do 15:00. Mnoho škôl má flexibilný rozvrh hodín, kde študenti študujú v skupinkách alebo na rôznych projektoch. Školský rok sa delí na semestre od polovice augusta do decembra a od januára do polovice júna. Študenti stredných škôl majú veľa možností výberu zamerania svojho štúdia na napr.: ekonomiku, sociálne alebo prírodné vedy, umenie a mnoho ďalších. Povinné predmety na všetkých školách s´´u matematika, anglličtina, šv´dština. umenie, prírodné a sociálne vedy, náboženstvo a telocvik. Podľa zemerania škôl sú jednotlivépovinné predmety vyučované v rozšírenejších hodinách a do väčšej hĺbky. Pre zahranicných študentov, ktorí maju záujem študovať rok na švédskej strednej škole je dôležité, že sa nevyžaduje znalosť švédštiny, ale len dobrá úroveň anglličtiny.
Obedy v školských jedálňach sú pre domáceho študenta zdarma a vo väčšine škôl to platí aj pre zahraničných študentov.

Dánsko 

Dánske kráľovstvo patrí k škandinávskym krajinám aje keď sa nachádza na severe Európskej pevniny a nie je súčasťou Škandinávskerho polostrova. Hlavným mestom je Kodaň. Na juhu susedí s Nemeckom a inak ho obmýva Baltické a Severné more. Najväčšia časť Dánska sa nachádza na Jutskom polostrove ( Jylland) a potom na ostatných väčších a menších ostrovoch.
Dánsko je konštitučnou monarchiou s parlamentným systémom vlády. Má ústrednú vládu a 98 lokálnych vládnych inštitúcií podľa rozdelenia krajiny.

Hlavné mesto Kodaň je známe najmä Tivoli parkom, palácom Amellienborg a hlavne sosškou „Malej morskej panny“, ktorá je symbolom mesta.

Druhým najväčším mestom je Aarhus – najstaršie mesto v Dánsku založené ešte v časoch Vikingov a je domovom najväčšej katedrály v severnej Európe.

V rokoch 2006 – 2008 rôzne prieskumy zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a vzdelania  označili Dánsko za “ najšťastnejšie miesto na zemi“ . V roku 2008 preiskum s “ globálnym mierovým indexom“ zaradili Dánsko na 2.miesto za Islandom  ako  najmierumilovnejšia krajina a Kodaň za mesto, kde sa žije najlepšie na svete.

Dánština je veľmi príbuzná švédštine a nórštine, keďže tieto krajiny sú úzko späté spoločnoou históriou a kultúrou. Ak sa naučíte podánsky budete trochu rozumieť aj týmto dvom jazykom.

Počasie býva v Dánsku veľmi príjemné aj napriek tomu, že po celý rok je tam veľmi veterno.Priemerné letné teploty sa pohybujú okolo 20 ºC a v zime je to okolo 0 ºC. V priemere tam prší asi 170 dní v roku.

Strava je veľmi podobná ionyým severským krajinám. Konzumujú sa hlavne ryby, ale aj mäsové fašírky – frikadeller. Mimoriadne chutné  a obľúbené sú aj údené makrely, haringy a úhory v marináde a typickým žitným chlebom.

Študenti, ktorí sa rozhodnú ísť do Dánska si majú možosť všetky tieto špeciality vyskúšať a potvrdiť, že sú skutočne lahodné.

Školský systém 

Dánsky školský systém začína základnou školou, pokračuje strednou školou s možnosťami ďalšieho vyššieho štúdia. Povinná školská dochádzka „Folkeskole“ trvá 9 až 10 rokov. Školstvo v Dánsku je bezplatné a maturitné vysvedčenia možno získať na niekoľkých druhoch škôl:

  • Gymnázium – akademicky orientovaná škola
  • HF – Vyššie prípravná škola ( je podobná ako gymnázium len o 1 rok kratšia)
  • HTX – škola orientovaná matematicky a technicky
  • HHX – škola orientovaná na obchod a iné ekonomické vedy

Vyučovanie prebieha denne od 08:00 do 15:00. Počas školského roku majú študenti niekoľko kratších prázdnin – v októbri, na Vianoce a Nový rok, jarné prázdniny na Veľkú noc. Počas všetkých prázdnin zostávajú zahraniční študenti u svojich hosťovských rodín.

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM