ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

DÁNSKO

Dánsko

Dánske kráľovstvo patrí k škandinávskym krajinám, aj keď sa nachádza na severe Európskej pevniny a nie je súčasťou Škandinávskeho polostrova. Susedí na juhu z Nemeckom a inak ho obmýva Baltické a Severné more. Najväčšia časť Dánska sa nachádza na Jutskom polostrove (Jylland) a potom na ostatných väčších a menších ostrovoch. Dánsko je konštitučnou monarchiou s parlamentným systémom vlády. Má ústrednú vládu a 98 lokálnych vládnych inštitúcií podľa rozdelenia Dánska. Hlavným mestom a sídlom monarchu je Kodaň (Copenhagen) mesto známe Tivoli parkom, palácom Amelienborg a hlavne soškou „Malá morská panna“, ktorá je symbolom mesta. Druhým najväčším mestom je Aarhus – najstaršie dánske mesto založené v časoch Vikingov s najväčšou katedrálou v severnej Európe.

Základné informácie

  • Počet obyvateľov: 5,7 mil.
  • Hlavné mesto: Kodaň
  • Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
  • Mena: dánska koruna (DKK)

 

Dánčina je príbuzný jazyk so švédčinou a nórčinou, keďže tieto krajiny sú veľmi úzko späté spoločnou dlhou históriou a kultúrou. Ak sa naučíte dánsky, budete trochu rozumieť aj ďalším dvom jazykom.

Jedným z prvých slov, ktoré sa naučíte v dánčine, bude pravdepodobne slovo „hygge“. Význam slova je trochu ťažké vyložiť, pretože sa v skutočnosti neprekladá do slovenčiny. Ale podobné slovo je útulnosť. Príkladom dánskej hygge môžu byť zapálené sviečky počas chladného večera, pitie horúcej čokolády pod prikrývkou alebo pri zapálenom krbe. Jedným z najviac „hyggelige“ sviatkov sú Vianoce. V Dánsku nemajú len vianočný stromček v jednom kútiku obývacej izby – namiesto toho vyzdobia strom uprostred miestnosti a na Štedrý večer tancujú okolo neho a spievajú vianočné koledy pred tým, ako si otvoria darčeky. Na tento sviatok sa naozaj teší každý, kto sa chystá študovať v Dánsku.

Počasie v Dánsku býva príjemné, aj keď je tam dosť veterno po celý rok. Letné teploty sa pohybujú okolo 20°C a v zime je to okolo nuly. V priemere tam prší 170 dní v roku. V takom horšom počasí sa dobre čítajú aj rozprávky Hansa Christiana Andersena, ktorý sa narodil a žil v Dánsku.

Tradičné dánske jedlá zahŕňajú „frikadeller“ (smažené karfiky, často podávané so zemiakmi a rôznymi druhmi omáčky), karbonader / krebinetter (pečené a vyprážané mleté mäso), steaky a tak ďalej, zvyčajne konzumované so zemiakmi. Ryby sa tiež bežne konzumujú najmä na západnom pobreží Jutského polostrova. Tradične obľúbené korenie, remoulade, sa konzumuje s francúzskymi hranolkami, na salámových alebo pečených mäsových sendvičoch. Väčšinou sú populárne rybie jedlá (sleď, makrely, úhory) z miestnych udiarní,  alebo „røgerier“, najmä na ostrove Bornholm.  Zvyčajne to začína s rybami, ako je marinovaný sleď, údené úhory alebo horúce vyprážané platesy.

Školský systém

Dánsky školský systém začína základnou školou, pokračuje strednou školou s možnosťami ďalšieho vyššieho štúdia. Povinná školská dochádzka „Folkeskole“ je 9 až 10 rokov. Až 86% študentov pokračuje v štúdiu na stredných školách a 41% pokračuje v štúdiách na vysokých školách. Školstvo je bezplatné. Maturitné vysvedčenie možno získať na niekoľkých druhov škôl :

  • Gymnázium – akademicky orientovaná stredná škola
  • HF – Vyššia prípravná škola (je podobná ako gymnázium len o rok kratšia)
  • HTX – škola matematicky a rôzne technicky orientovaná
  • HHX – škola orientovaná na obchod a iné ekonomické vedy

Vyučovanie je na školách denne od pondelka do piatku od 8:00 do 15:00 hod. Počas školského roku je niekoľko kratších prázdnin – v októbri, na Vianoce a Nový rok, jarné prázdniny a na Veľkú noc. Počas prázdnin zahraniční študenti zostávajú u svojich hosťovských rodín. 

Všetky predmety (okrem angličtiny) sú vyučované v dánskom jazyku. Nemčina alebo španielčina sú ďalšie voliteľné jazyky. V Dánsku však všetci hovoria po anglicky, takže študenti môžu počítať s pomocou spolužiakov aj učiteľa. Zahraniční študenti v Dánsku by mali navštevovať aj extra hodiny dánčiny.

 

Program Classic

Štátne školy bez možnosti výberu

ZOBRAZIŤ KURZ

Program Classic S

Škandinávia - Štátne školy bez možnosti výberu krajiny

ZOBRAZIŤ KURZ

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA / MAJITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 29. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy / Jazykové pobyty

+421 907 725 459

Mgr. Vanda Hudáková

Stredné školy

+421 911 725 459

Mgr. Veronika Lehotská

Skupinové pobyty pre školy

+421 940 604 599

Ing. Janka Krnáčová

Ekonomické oddelenie

+421 2 6542 4300

Mgr. Linda Opremčáková

Stredné školy v Kanade / aktuálne na MD

Bailey

Recepčný / Zvonček

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM