ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

FÍNSKO

Fínsko

Fínska republika sa nachádza na severe Európy a susedí so Švédskom, Nórskom a Ruskom. Fínsko je asi najznámejšie svojou mierumilovnosťou, prekrásnou prírodou s rozsiahlymi lesmi, ostrovmi a tisíckami jazier. Okrem týchto úžasných krás severskej prírody je Fínsko známe ako krajina s vysokou životnou úrovňou s rozvinutými technológiami a ekonomikou.

Fínsko je krajinou snehu a nekončiacich letných nocí. Slnko je počas letných mesiacov na oblohe skoro 24 hodín, príroda je krásne zelená a má neopakovateľnú atmosféru, ktorá sa na jeseň mení na nekonečnú paletu rôznych farieb až sa v zime ponorí do nekonečného snehu.

Materinským jazykom 5,3 milióna obyvateľov je fínsky jazyk. Fínsko je dvojjazyčnou krajinou, kde pre časť obyvateľov je materinský jazyk švédčinu. Fínsky jazyk je považovaný za veľmi ťažký – podobá sa na estónčinu a maďarčinu. Zahraniční študenti musia vynaložiť dosť námahy, aby tento jazyk aspoň sčasti ovládali. Na severe v Laponsku obyvateľstvo používa svoj vlastný jazyk „Sami“ čo je lapončina.

Fíni sú veľmi priateľskí. Rovnosť je pre nich veľmi dôležitá a všetci sa navzájom nezištne rešpektujú. Fínsko bolo prvou európskou krajinou, kde získali ženy volebné právo už v roku 1902. Fíni sa vám môžu zdať trochu zdržanliví, ale keď sa lepšie spoznáte získate veľmi lojálnych priateľov so špeciálnym druhom fínskeho humoru.

Najznámejším Fínom je asi Santa Claus, ktorý žije v Laponsku už niekoľko storočí. Fíni sú veľmi hrdí na Nokiu, s ktorou sa stretnete hocikde na svete. Ďalší známi Fíni sú z oblasti rôznych športov a hudobníkov. Mnoho hokejistov je známych po celom svete podobne ako šampióni Formuly 1 Kimi Räikkönen a Mika Häkkinen. Najznámejšie fínske skupiny sú HIM, Nightwish a The Rasmus. 

Fínska kuchyňa sa veľmi podobná na kuchyne  ostatných severských krajín, ale samozrejme majú aj svoje vlastné domáce špeciality pripravované hlavne z lososa a sobieho mäsa. Hoci zdravé jedlo pripravované z čerstvých surovín je pre nich veľmi dôležité, občas sa zastavia v reštauráciách na pizzu alebo hamburger.

 

Školský systém

Povinná školská dochádzka začína v siedmych rokoch a trvá 9 rokov. Potom sa mladí ľudia rozhodujú, či pokračovať v štúdiu na strednej škole so všeobecným zameraním (high school), alebo na odborných školách. Absolventi strednej školy končia štúdium maturitnými skúškami a môžu pokračovať v štúdiu na vysokých školách a univerzitách. Štúdium na strednej škole (high school – lukio) trvá normálne 3 roky, ale v súčasnosti existuje na stredných školách veľmi flexibilný rozvrh výučby, a tak niektorí študenti skladajú záverečné skúšky už po dvoch a niektorí až po štyroch rokoch. Vyučovanie je denne od pondelka do piatku so začiatkom vyučovania medzi ôsmou a desiatou hodinou a končí sa poobede medzi druhou a štvrtou. Obedňajšia prestávka trvá cca 45 minút, kedy študenti chodia do školskej jedálne na obedy, ktoré sú zadarmo pre všetkých študentov. Študenti nenosia uniformy, atmosféra na školách je veľmi priateľská a vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi sú priateľskejšie a otvorenejšie ako vo väčšine iných krajín. Školský rok začína v auguste a končí koncom mája a je rozdelený do 5-6 časových úsekov s dopredu stanovenými predmetmi. Každý taký úsek končí skúšobným (testovacím) týždňom na zopakovanie a testovanie vedomostí nadobudnutých v daných predmetoch. Zahraniční študenti si môžu voľne vybrať predmety, ktoré chcú v určitých časových úsekoch študovať. Zo začiatku je pobyt zahraničných študentov veľmi ťažký kvôli rečovej bariére, ale pomáha im škola, učitelia aj spolužiaci. Odporúča sa im štúdium fínskeho jazyka aj mimo školy v jazykových kurzoch. Výučba na strednej škole prebieha vo fínskom jazyku, nie v angličtine.

 

Program Classic

ZOBRAZIŤ KURZ

Program Classic S

Škandinávia - Štátne školy bez možnosti výberu krajiny

ZOBRAZIŤ KURZ

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA / MAJITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 29. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy / Jazykové pobyty

+421 907 725 459

Mgr. Vanda Hudáková

Stredné školy

+421 911 725 459

Mgr. Veronika Lehotská

Skupinové pobyty pre školy

+421 940 604 599

Ing. Janka Krnáčová

Ekonomické oddelenie

+421 2 6542 4300

Mgr. Linda Opremčáková

Stredné školy v Kanade / aktuálne na MD

Bailey

Recepčný / Zvonček

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM