ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

HOLANDSKO

Holandsko

Známe pre svoje veterné mlyny, dreváky, tulipány, bicykle a sociálnu toleranciu, Holandsko je priateľskou krajinou s množstvom ponúk pre výmenných študentov. Je to plochá, husto obývaná a geograficky nízko položená krajina, jej názov znamená „nízke krajiny“ alebo „nízke územia“. Približne 20% jej územia a 21% jej obyvateľov sa nachádza pod hladinou mora, a 50% jej pôdy leží nižšie ako jeden meter nad morom.

 

INFORMÁCIE O KRAJINE

  • Obyvateľstvo: 16,5 milióna
  • Hlavné mesto: Amsterdam
  • Jazyk: holandský
  • Národný sviatok: 27. apríla (Kráľovský deň)

 

V Holandsku sa hovorí nasledovné: „stačí konať normálne, to je samo o sebe dosť bláznivé.“ Toto príslovie má veľa pravdy, v skutočnosti to znamená, že by ste sa mali správať takým spôsobom, aby ostatní nepovažovali toto správanie za prehnané alebo dráždivé. Holanďania sú veľmi otvorení pre cudzincov  a preto výmenní študenti nemajú problém nájsť si nových priateľov. Holandsko má veľa čo ponúknuť: múzeá, historické pamiatky, staré citáty, športové hry, cyklotúry, pláže a samozrejme aj veterné mlyny. Systém verejnej dopravy je veľmi dobre vyvinutý a má dobrý systém vlakov a autobusov. V Holandsku sa však nachádza približne 20 miliónov bicyklov a je to aj základný dopravný prostriedok.

Národným jazykom je holandčina. Hovorí sa ňou v Holandsku a častiach Belgicka, Surinamu a časti Karibiku. Holandčina je germánsky jazyk ako angličtina a nie je ťažší na učenie ako nemčina.

S dlhým pobrežím v Severnom mori má krajina miernu morskú klímu. Vplyv mora zabezpečuje, že zimy nie sú príliš studené a leto nie je príliš horúce. Vo vzduchu je vždy dostatočná vlhkosť na dážď. Je rozumné mať to na pamäti. Hoci ľudia si často myslia, že počasie je v Holandsku daždivé, nie je to také zlé. Prší len 7-10% v roku.

Holanďania sú známi cestovatelia. Sú známi svojim horlivým prístupom k celosvetovému podnikaniu. Mnoho Holanďanov hovorí viacerými jazykmi a prvá nadnárodná spoločnosť bola založená v 17. storočí pod názvom VOC (United Trade Company).

Holandsko malo veľa kolónií a hoci Kolumbus „objavil“ Ameriku, Holandsko urobilo prvé usadlosti v novej krajine. New York bol prvýkrát menovaný Novým Amsterdamom a mnohé miesta v New Yorku stále odkazujú na holandské dedičstvo. 17. storočie sa nazýva „zlaté storočie“. Je známe svojimi umelcami, maliarmi (ako Van Gogh, Rembrandt a Vermeer) a architektúrou. Krajina je tiež známa svojimi talentami v oblasti športu, konkrétne futbal, korčuľovanie a pozemný hokej. V anglických, španielskych a talianskych ligách je mnoho holandských futbalistov a holandský národný tím patrí medzi najlepšie na svete.

 

ŠKOLSKÝ ŽIVOT

V Holandsku existujú rôzne typy stredných škôl. Medzi možnosti patrí VMBO (predškolské stredné vzdelávanie), HAVO (vyššie stredné všeobecné vzdelávanie) a VWO (predškolské vzdelávanie). Všetky tri typy stredoškolského vzdelávania sú pre deti vo veku od 12 rokov a začínajú obdobím „základného stredoškolského vzdelávania“. Toto zvyčajne trvá tri roky a pozostáva zo širokého základného učebného plánu pre všetkých žiakov. Tieto tri typy sa navzájom veľmi odlišujú, pokiaľ ide o dĺžku kurzu a úroveň vzdelania. Výmenní študenti sú najčastejšie umiestňovaní na školách HAVO alebo VWO. Školy HAVO majú 5 ročníkov a študenti sú umiestnení do 4. ročníka. Školy VWO majú dĺžku 6 rokov a študenti sú umiestnení v 4. alebo 5. ročníku.

Je to školský poradca, ktorý rozhodne, ktoré predmety môže študent vymeniť, ako aj akú triedu alebo formu vyučovania zvolí. STS Holandsko je však vždy po ruke, aby pomohlo s riešením a diskutovalo so školským poradcom a študentom, aby sa dali urobiť najlepšie možné rozhodnutia. Úroveň vzdelania na VWO je zvyčajne vyššia ako úroveň, na ktorú je študent zvyknutý doma. To spolu so štúdiom v holandskom jazyku môže spôsobiť, že je náročné, ale veľmi obohacujúce. Učitelia očakávajú, že sa študenti budú snažiť učiť sa holandčinu a neprekladať materiál kurzu do angličtiny alebo iného jazyka.

V HAVO a VWO sú typickými predmetmi holandčina, angličtina, iný cudzí jazyk (francúzština alebo nemčina), matematika, ekonómia, fyzika, história, biológia, chémia, geografia, telesná výchova, umenie a nezávislé hodiny štúdia. Školský týždeň trvá od pondelka do piatku a zvyčajne sa skladá z 30 až 35 hodín trvajúcich 50 minút. Očakáva sa, že výmenní študenti sa na začiatku úplne nezúčastňujú, ale očakáva sa, že študenti navštevujú kurzy. Nielen, že pomáha študentom spoznať ostatných v triede, ale aj ich umiestňuje do prostredia, kde je holandčina jediným jazykom.

Program Classic

ZOBRAZIŤ KURZ

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA / MAJITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 29. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy / Jazykové pobyty

+421 907 725 459

Mgr. Vanda Hudáková

Stredné školy

+421 911 725 459

Mgr. Veronika Lehotská

Skupinové pobyty pre školy

+421 940 604 599

Ing. Janka Krnáčová

Ekonomické oddelenie

+421 2 6542 4300

Mgr. Linda Opremčáková

Stredné školy v Kanade / aktuálne na MD

Bailey

Recepčný / Zvonček

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM