ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

NÓRSKO

Nórsko

Nórske kráľovstvo je krajina s konštitučnou monarchiou na severe Európy v západnej časti Škandinávskeho polostrova. Vyznačuje sa hlbokými modrými fjordmi a vysokými horami. Nóri sú považovaní za veľmi priateľských ľudí so zmyslom pre humor.

 

Základné informácie

  • Hlavné mesto: Oslo
  • Počet obyvateľov: 4,7 milióna
  • Jazyk: nórčina, lapončina
  • Štátny sviatok: 7. júna

 

Nórsko je známe ako krajina „polnočného slnka“, losov, sobov a hrubých, ručne pletených svetrov s tradičnými typicky nórskymi vzormi, zvaných „lusekofter“. Teplé oblečenie je tu veľmi potrebné, lebo väčšia časť krajiny  sa nachádza za polárnym kruhom. V letných mesiacoch tu slnko nikdy nezapadne, ale v decembri  je tma po celý deň. Nórsko hraničí so Švédskom, Fínskom a Ruskom. Jeho názov v preklade znamená „cesta na sever“. Tejto krajine dominujú hory, more a hlboké fjordy s hĺbkou až do 1 000 metrov. Hlavným mestom je Oslo nachádzajúce sa na juhu, kde žije aj väčšina 4,7 miliónovej populácie Nórska.

 

Školský systém

Nóri začínajú chodiť do školy vo veku šiestich rokov. Každý musí absolvovať 10 rokov základnej školy. Školský rok je rozdelený na dva semestre, jesenný začína v auguste a končí v decembri / januári. Jarný semester začína v januári a končí v júni. Stredná škola sa skladá z troch rokov a je to príprava na vyššie vzdelanie. Študenti majú určitý počet povinných predmetov, ako je matematika, angličtina, nórčina, história a spoločenské vedy, ale môžu si tiež vybrať medzi rôznymi predmetmi v závislosti od ich záujmov a v závislosti od škôl. Existujú určité vzdelávacie programy, napríklad prírodovedný program, program sociálnych vied, jazykový program (angličtina, francúzština, nemčina alebo španielčina sú bežnými jazykmi na väčšine škôl), podnikanie a ekonomika, umenie, médiá a komunikácia športových programov len na niektorých.

Vzťah medzi učiteľmi a študentmi je zvyčajne priateľský a neformálny a rozsah tried je 1-6, pričom 6 je najvyššia. Škola normálne začína o 8 alebo 9 hodine ráno a končí od 13 do 16 v popoludňajších hodinách. Mnohí študenti by chceli prísť do Nórska a školské miesta sú veľmi obmedzené. Preto STS High School a všetci študenti musia byť otvorení a vďační školám a dodržiavať učebné osnovy, ktoré ponúka škola.

Ak máte špeciálnu žiadosť, obráťte sa na kanceláriu STS v Osle alebo na miestneho zástupcu a budeme Vás ďalej usmerňovať. Spoločnosť STS urobí všetko, čo je v našich silách, aby vyhovela Vašim požiadavkám, ale nie všetko môže zaručiť, pretože akademické rozhodnutia sú záležitosťou školy.

Všetky školy majú zvyčajne telesnú výchovu v programe. Ostatné športové aktivity sa uskutočňujú po škole, v miestnej komunite a budete ich musieť usporiadať Vy a hosťovská rodina. STS však odporúča všetkým výmenným študentom, aby vyjadrili vo formulári, aké druhy aktivít majú radi, pretože to niekedy môže prispieť k úspešnému stretnutiu hosťovskej rodiny. Školská doprava sa líši a mnohí študenti sa prepravujú verejnou dopravou do a zo školy na vlastné náklady. Mnohé školy majú obedovú kaviareň, kde si môžete kúpiť obed, ale najobvyklejšou tradíciou v Nórsku je priniesť zabalený obed „matpakke“.

Väčšina Nórov vie veľmi dobre anglicky, ale je dôležité pochopiť, že vyučovanie je len v nórčine. Väčšina študentov, ktorí prichádzajú do Nórska, hovorí jazykmi, ktoré sú veľmi odlišné od nórčiny, a je dôležité pochopiť, že to bude na začiatku výzva.

STS dôrazne odporúča, aby ste pred príchodom do Nórska študovali nórčinu vo svojej domovskej krajine. Takéto opatrenia vám pomôžu sledovať základný rozhovor v škole a aj pri vytváraní nových priateľstiev. Je dôležité rešpektovať svojich učiteľov a spolužiakov, školská dochádzka je prísne záväzná. Požiadavky na Vás ako výmenného študenta budú rovnaké ako na ostatných študentov, aj keď učitelia pochopia, že jazyk je na začiatku výzvou.

Program Classic S

Škandinávia - Štátne školy bez možnosti výberu krajiny

ZOBRAZIŤ KURZ

Program Classic

Štátne školy bez možnosti výberu

ZOBRAZIŤ KURZ

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA / MAJITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 29. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy / Jazykové pobyty

+421 907 725 459

Mgr. Vanda Hudáková

Stredné školy

+421 911 725 459

Mgr. Veronika Lehotská

Skupinové pobyty pre školy

+421 940 604 599

Ing. Janka Krnáčová

Ekonomické oddelenie

+421 2 6542 4300

Mgr. Linda Opremčáková

Stredné školy v Kanade / aktuálne na MD

Bailey

Recepčný / Zvonček

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM