ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V ZAHRANIČÍ

TALIANSKO

Taliansko

Taliansko, obdarené krásou prírody v jej nespočetných podobách, patrí medzi najzaujímavejšie, najpríťažlivejšie a najpôvabnejšie krajiny sveta. Koho by predsa nenadchol pohľad na zasnežené končiare alpských štítov, a na slnkom zaliate pláže s azúrovou vodou, či na očarujúco krásne pomarančovníkové a citrónovníkové sady.

Keď začujeme slovo „Taliansko“ v každom z nás vyvoláva nejakú predstavu. Niekomu zaznie v ušiach motor áut Alfa Romeo, priaznivcom športu sa pred očami vynoria slávni futbalisti, zdatní lyžiari a atléti. A keďže talianska kuchyňa má svoje meno, cítia jej znalci v ústach chuť makarónov a parmezánu, vyprážané calamari, ťažké i ľahké vína, a samozrejme, najväčší výber pizze na svete.

Taliansko je štát v južnej Európe na Apeninskom polostrove v tvare čižmy. Hraničí so Švajčiarskom, Rakúskom, Francúzskom a Slovinskom. Súčasťou sú aj 2 samostatné štáty: Vatikán a San Marino. Ku krajine patria aj dva veľké ostrovy v Stredozemnom mori: Sardínia a Sicília. Z východu krajinu obmýva Jadranské, zo západu Tyrhénske a z juhu Iónske more. Dominantné výšky krajiny sú v Alpách, a v nich sú mnohé jazerá. Časté sú aj zemetrasenia a sopečné činnosti sopiek Etna a Vezuv.

Z jazykovej stránky je to takmer jednoliaty štát. Taliančina, dnešný úradný jazyk, sa vyvinula podobne ako ostatné románske jazyky z ľudovej latinčiny. Vďaka talianskym spisovateľom Danteho, Petrarcu a Boccaccia sa budovala na základe florentského dialektu.

La Bella Italia! Prekrásne Taliansko je domovom pre svetovo najznámejšiu kultúru, pamiatky (zahrnuté v zozname svetového dedičstva UNESCO), slávnu kuchyňu a najšťastnejších ľudí, ktorí vás privítajú s potešením. Je to krajina obdarená prekrásnymi pobrežiami, jazerami a horami. Nie je div, prečo je často nazývané aj ako Bel Paese (prekrásna krajina). Talianske veľkomestá sú svetovo známe a sú navštevované turistami po stáročia. Vaša talianska rodina a škola sa môže nachádzať  kdekoľvek v krajine od severných Švajčiarskych hraníc až po slnečnú špičku „čižmy“. Preži každodenný život so srdečnou a láskavou rodinou. Navštív mestá alebo malé dedinky s bohatou históriou, múzeami, kostolmi. Nauč sa po taliansky ako slovne tak aj „ručne“. Senzačné cestoviny, chrumkavý chlieb, zasnežené vrcholky, slnečné pláže, rímske zrúcaniny a najlepší dizajn 21. storočia – Taliansko ponúka senzačnú študentskú výmennú príležitosť.

 

Školský systém

Školský systém v Taliansku zahŕňa súkromné rímsko-katolícke školy a štátne školy. Vzdelávanie v štátnych školách je bezplatné, rodičia musia však zaplatiť deťom knihy a školské potreby. Povinná školská dochádzka je od 6 do 14 rokov, čo zahŕňa päť rokov základnej školy (scuola elementare) a tri roky nižšej strednej školy (scuola media).

Základná škola je určená pre deti od 6 do 11 rokov a je rozdelená do dvoch cyklov na dva a tri roky. Deti automaticky prechádzajú z prvého do druhého cyklu. Po absolvovaní základnej školy deti obdržia certifikát (diploma di licenza elementare). Na konci 5. triedy základnej školy majú deti testy (esami di licenza elementare), na základe certifikátu prechádzajú do nižšej strednej školy.

Nižšie stredné školy sú určené pre deti od 11 do 14 rokov a pozostávajú z troch tried. Pre povinnú školskú dochádzku školský rok začína v polovici septembra a končí 30. júna. V nižších stredných školách sa učebnice musia kupovať. Výučba cudzieho jazyka je povinná na nižších stredných školách, najčastejšie je vyučovaná angličtina a francúzština. Školský rok je rozdelený na semestre, ktoré pozostávajú z 3 alebo 4 mesiacov. Výsledky sú posielané rodičom na konci každého semestra, výsledky sú vyjadrené písmenami A až E, pričom A znamená vynikajúci a E nedostatočný. Na konci roka je vystavené konečné vysvedčenie. Na konci nižšej strednej školy deti absolvujú testy (esame di licenza media) a získavajú certifikát (diploma di licenza media), na základe ktorého pokračujú na vyššej strednej škole.

 

Vyššie stredné školy sú určené pre mladých ľudí od 14 do 19 rokov. Po absolvovaní povinnej školskej dochádzky (nižšia stredná škola) môžu deti navštevovať jednotlivé kurzy, ktoré trvajú 3, 4 alebo 5 rokov. Klasické a vedou sa zaoberajúce kurzy (liceo classico a liceo scientifico) pripravujú deti na vysoké školy a vyššie štúdium. Trvajú 5 rokov a sú obyčajne rozdelené na dva cykly.

 

Pre umelcov sú určené kurzy liceo artistico a istituti d’arte, kde štúdium trvá 3 alebo 4 roky.

Pre technikov je tu deväť typov istituto tecnico a trvajú 5 rokov.

 

Odborné kurzy (scuole ad indirizzo professionale) trvajú 5 rokov. Musíte obdržat certifikát z nižšej strednej školy (diploma di licenza media). Za všetky vyššie stredné školy sa platí. Výučba cudzích jazykov je povinná.

Testy sú každé tri mesiace a na konci na základe maturity (maturity) dostanete maturitné vysvedčenie.

 

Vyššie vzdelanie poskytujú univerzity, vysoké školy a univerzitné inštitúcie. Diplom obdržíte po 2 – 3 rokoch štúdia, titul po 4 – 6 rokoch a špeciálny diplom po ďalších 2 rokoch. Vyučuje sa len v taliančine. Na prijatie musíte mať maturitu. Obyvatelia EÚ musia mať certifikát o minimálne 12 ročnej školskej dochádzke a musia prejsť testom talianskeho jazyka.

 

Vyučovanie býva obyčajne doobeda vo všedné dni a aj v sobotu. Začína ráno o 8:00 a trvá do 13:00 – 14:00 poobede. V talianskych školách neexistujú školské jedálne.

 

Talianski študenti mávajú veľa domácich prác, ktoré sa vyžadujú aj od zahraničných študentov. Niektoré školy, ktorých nie je veľa, majú aj aktivity v poobedňajších hodinách (športy, záujmové krúžky … ). Učebnice si študenti musia kúpiť. Sú pomerne drahé a tak je veľmi rozšírený nákup z vyšších ročníkov z druhej ruky. Školský rok začína v polovici septembra a končí v polovici júna. Prázdniny sú dva týždne cez Vianoce a týždeň okolo Veľkej noci. V priebehu celého školského roku je niekoľko štátnych a náboženských sviatkov. Aj škola môže dať študentom niekoľko dní voľna.

Program Classic

ZOBRAZIŤ KURZ

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA / MAJITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 29. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy / Jazykové pobyty

+421 907 725 459

Mgr. Vanda Hudáková

Stredné školy

+421 911 725 459

Mgr. Veronika Lehotská

Skupinové pobyty pre školy

+421 940 604 599

Ing. Janka Krnáčová

Ekonomické oddelenie

+421 2 6542 4300

Mgr. Linda Opremčáková

Stredné školy v Kanade / aktuálne na MD

Bailey

Recepčný / Zvonček

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM