ŠTÚDIUM NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH

Austrália

AUSTRÁLIA

Ak si vyberieš život u „protinožcov“, hneď zistíš, že mnoho vecí vyzerá byť hore nohami, chladno na juhu, teplo na severe, Vianoce v lete. Nebudeš však dezorientovaný dlho, priateľskosť Austrálčanov ti pomôže cítiť sa ako doma.

Austrália, známa svojimi geografickými divmi, je najväčším ostrovom a najmenším kontinentom sveta. Napriek svojej obrovskej rozlohe má len 18 miliónov obyvateľov, z ktorých väčšina žije vo veľkomestách. Podmienky sú ideálne pre každého a zvlášť pre milovníkov prírody a slnečnej zimy. Budeš mať možnosť stretnúť pôvodných obyvateľov, pozorovať koaly a kengury, vidieť na vlastné oči Veľkú útesovú bariéru, prezrieť si Sydney so slávnou operou a krásnym prístavom. Austrália je rajom pre mladých ľudí, ktorí hľadajú dobrodružstvo. Podnebie praje športom ako plávanie, surfovanie, potápanie, cyklistika, pešia turistika, tenis, horolezectvo. Austrálčania sú športovo založený národ.

S celkovou rozlohou 7,69 milióna km2 je Austrália najväčším ostrovom a zároveň najmenším kontinentom na svete. Ostrov so svojou dĺžkou 3700 kilometrov od severu na juh a 4000 kilometrov od východu na západ je šiestou geograficky najrozľahlejšou krajinou po Rusku, Kanade, Číne, Spojených štátoch a Brazílii. Austrália je tiež jediným kontinentom, ktorý má jednotný systém štátnej správy. Niekedy sa neformálne uvádza ako „ostrovný“ kontinent, obklopený oceánmi. Viac ako 80% obyvateľov žije do 100 kilometrov od pobrežia. Veľkosť populácie Austrálie je v súčasnosti takmer 23 miliónov obyvateľov.

 

Počasie v Austrálii

Austrália sa nachádza v pásme mierneho podnebia, ktoré sa však môže líšiť v závislosti od polohy jednotlivých štátov. V severných štátoch Austrálie prevláda teplé počasie počas celého roka, pričom v južných štátoch bývajú chladnejšie zimy. Austrália je tiež jedným z najsuchších kontinentov na svete s priemernými ročnými zrážkami menej ako 600 milimetrov. Rovnako ako vo všetkých krajinách južnej pologule sú ročné obdobia Austrálie v opačnom poradí v porovnaní s krajinami severnej pologule – to znamená, že v decembri až februári je v Austrálii leto, v marci až máji jeseň, v júni až auguste zima a v septembri až novembri jar.

 

Austrália je rozdelená do troch časových pásiem

  1. Pásmo austrálskeho východného štandardného času (AEST) pokrýva východné štáty Queensland, Nový Južný Wales, Victoria, Tasmánia a hlavné mesto Austrálie. AEST sa rovná univerzálnemu času plus 10 hodín (UTC +10).
  2. Pásmo austrálskeho centrálneho štandardného času (ACST) pokrýva štáty južnej Austrálie, mesto Broken Hill v západnej časti Nového Južného Walesu a Severné teritórium. ACST sa rovná univerzálnemu času plus 9½ hodiny (UTC + 9½).
  3. Pásmo austrálskeho západného štandardného času (AWST) pokrýva západnú Austráliu. AWST sa rovná univerzálnemu času plus 8 hodín (UTC +8).

 

Mestá, štáty a teritóriá

Austrália pozostáva zo šiestich štátov a dvoch teritórií.

Hlavným mestom Austrálie a centrom austrálskej vlády je Canberra.  Nachádza sa približne 290 kilometrov južne od Sydney v Australian Capital Territory (ACT). Canberra leží na starých územiach domorodého obyvateľstva Ngunnawa a jeho názov je odvodený z domorodého slova „Kamberra“, čo v preklade znamená „miesto stretávania sa“. Je sídlom dôležitých národných inštitúcií vrátane Austrálskeho parlamentu a austrálskeho Najvyššieho súdu.

Školský systém

Tak ako štátne, aj súkromné školy sú akreditované austrálskou vládou. Aby sa zabezpečila čo najvyššia úroveň, sú pravidelne monitorované štátnymi orgánmi.

Rozlišujeme dve kategórie škôl:

  1. Štátne školy sú spravované a personálne vybavené Ministerstvom školstva. Väčšina z nich je koedukačných (chlapci + dievčatá).
  2. Súkromné resp. neštátne školy sú v súkromnom vlastníctve a správe v súlade so štátnymi obmedzeniami. Nazývajú sa súkromné, nezávislé, katolícke alebo gymnáziá. Tieto školy majú často silné zameranie na určitú náboženskú oblasť. Ponúkajú tiež širokú možnosť voľby (koedukačné alebo čisto dievčenské/chlapčenské školy, denná dochádzka alebo internátny typ) a doplnkových služieb (predmetové poradenstvo a podpora medzinárodných študentov, veľký výber mimoškolských aktivít…). Angličtina a dejiny Austrálie sú povinné, ostatné predmety si môže študent zvoliť (obyčajne 4). Školský systém vychádza z britského modelu a má vysoký štandard. Na školách je zaužívané nosenie uniforiem.

 

Typy škôl

Juniorská stredná škola (ročník 8 -10)

Študenti sú vo veku 12 – 15 rokov. Všetci študujú angličtinu, matematiku, vedu a spoločenskú náuku. Každý predmet učí iný učiteľ. Taktiež sú určité voliteľné predmety ako šport, hudba, umenie, jazyky, počítače, ekonómia a pod.

Seniorská stredná škola (ročník 10 – 12)

Študenti sú vo veku 15 – 17 rokov a rozhodujú sa pre vedecký, prírodovedný alebo humanitný smer. Volia si všetky predmety svojho štúdia, konkrétne päť alebo šesť predmetov zo zoznamu, ktorý obsahuje angličtinu, anglickú literatúru, hudbu, geografiu, dejepis, ekonómiu, biológiu, fyziku, chémiu, algebru, trigonometriu, geometriu, počty, počítače, účtovníctvo, umenie, ľudskú biológiu a mnoho jazykov.

Skúšky

Na konci 12. ročníka na seniorskej strednej škole študenti absolvujú terciárny vstupný test z predmetov, ktoré študovali. Výsledky sú skombinované s bodovým ohodnotením zo školy a určujú tzv. terciárne vstupné skóre, ktoré využívajú univerzity, pri prijímaní študentov na štúdium.

PONUKA PROGRAMOV NA STREDNÝCH ŠKOLÁCH V AUSTRÁLII

Program A – TOP

ZOBRAZIŤ KURZ

Program B – New South Wales

ZOBRAZIŤ KURZ

Program C – South Australia

ZOBRAZIŤ KURZ

Program D – Victoria

ZOBRAZIŤ KURZ

Program E – Queensland

ZOBRAZIŤ KURZ

Program F – Western Australia

ZOBRAZIŤ KURZ

Program G – Tasmánia

ZOBRAZIŤ KURZ

KONTAKTUJTE NÁS, RADI VÁM PORADÍME PRI VÝBERE KURZU

ING. IVETA BETUŠOVÁ

RIADITEĽKA / MAJITEĽKA

+421 903 725 459

Spoločnosť D&D Team, s.r.o. tento rok oslávi 29. výročie svojho vzniku. Od začiatku svojej činnosti sa špecializuje na organizovanie stredoškolských, jazykových a poznávacích pobytov v zahraničí.

Dôležitou prioritou našej spoločnosti je individuálny prístup ku klientovi, malý priateľský kolektív a samozrejme kvalitne ponúkané služby. Budeme veľmi radi, keď sa dáte presvedčiť a využijete naše služby. S maximálnym úsilím sa postaráme o Vašu spokojnosť.

S úctou

Ing. Iveta Betušová a kolektív D&D Team

Mgr. Slávka Barlíková

Stredné školy / Jazykové pobyty

+421 907 725 459

Mgr. Vanda Hudáková

Stredné školy

+421 911 725 459

Mgr. Veronika Lehotská

Skupinové pobyty pre školy

+421 940 604 599

Ing. Janka Krnáčová

Ekonomické oddelenie

+421 2 6542 4300

Mgr. Linda Opremčáková

Stredné školy v Kanade / aktuálne na MD

Bailey

Recepčný / Zvonček

D&D Team

D&D Team, s.r.o
Pod Rovnicami 37
841 04 Bratislava
+421 2 6542 4300

        

NAPÍŠTE NÁM